Simpozionul „Credința noastră este viața noastră”, dedicat Cardinalului Iuliu Hossu la Bistrița, 27 martie 2025

Simpozionul „Credința noastră este viața noastră” a prilejuit, la Bistrița – sub egida Anului „Cardinal Iuliu Hossu” și la aniversarea hirotonirii sale preoțești, la Roma (în 27 martie 1910) -, o seară dedicată Cardinalului Iuliu Hossu și împreună, în plan spiritual, cu Cardinalul Iuliu Hossu. Programul, desfășurat în spațiul generos oferit de Centrul Cultural „Dacia” din localitate, a reunit sute de participanți între care și reprezentanți ai autorităților: Teofil-Iulian Ciorbă, Prefectul jud. Bistrița Năsăud, Gabriel Lazany, Primarul mun. Bistrița, Daniel Tămaș, Vicepreședintele Consiliului Județean, Pr. Vasile Tofană, Vicar general al Eparhiei de Cluj-Gherla. De asemenea, au fost de față preoți și credincioși greco-catolici din Protopopiatele Bistrița, Rodna, Beclean, credincioși de alte confesiuni creștine și reprezentanți ai cultelor religioase care activează în Bistrița.

Evenimentul a fost organizat de Episcopia Greco-Catolică de Cluj-Gherla și Protopopiatul Greco-Catolic Bistrița, în colaborare cu Biblioteca Județeană „George Coșbuc” Bistrița-Năsăud și Consiliul Județean Bistrița Năsăud.

Pr. Cristian Goia, Protopop de Beclean, Bistrița și Rodna și pr. Ioan Pintea, director al Bibliotecii Județene „George Coșbuc” au moderat momentele ce s-au succedat într-o atmosferă generală de înălțare sufletească și admirație în fața personalității Ierarhului evocat. L-au făcut prezent și au prezentat, din diferite perspective, profilul spiritual complex și strălucitor al Arhiereului Iuliu Hossu Preasfinția Sa Claudiu Pop, Episcopul greco-catolic de Cluj-Gherla, Prof. univ. dr. Ruxandra Cesereanu, scriitoare, Adrian Popescu, scriitor și membru al Uniunii Scriitorilor din România, Prof. univ. dr. Ovidiu Ghitta, Decan al Facultăţii de Istorie şi Filosofie a Universității Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca, Gelu Hossu, scriitor, președinte al Asociației „Cardinal Iuliu Hossu” și pr. Silviu Hodiș, Director al Editurii „Galaxia Gutenberg”.

Pr. Cristian Goia, pentru a deschide o fereastră peste timp și istorie a prezentat o cronologie a vieții Cardinalului Iuliu Hossu, după care i-a dat cuvântul Preasfinției Sale Claudiu. Urmașul pe scaunul episcopal al Episcopului Iuliu Hossu a evidențiat de la început că personalitatea marelui Arhiereu „depășește cu mult granițele confesionale”, cu atât mai mult cu cât 2025 – Anul Cardinal Iuliu Hossu a fost decretat la nivel național – și, prin viața sa, a spus, „Cardinalul Iuliu Hossu demonstrează acest lucru: o demonstrează și față de evrei în perioada Holocaustului, o demonstrează și față de frații ortodocși în perioada ocupației, o demonstrează față de soldați, fiindcă are și misiunea de capelan militar și după ce se întoarce păstrează o corespondență cu soldații de pe front, în care îi încurajează, îi sfătuiește… Așadar, nu are o limită pentru activitatea lui și pentru misiunea lui”. Preasfinția Sa a îndemnat ca, la fel, și noi, azi, să nu avem „bariere” unii față de ceilalți, ci „să privim persoana, ca și chip al lui Dumnezeu, să privim pe cei de lângă noi ca și frați și surori și parte a familiei lui Dumnezeu”. De aceea, privind la exemplul pe care-l oferă Cardinalul Iuliu Hossu pentru timpul de azi, un timp ce stârnește îngrijorări „și la nivel european, la nivel de țară, de Biserică”, a îndemnat Episcopul de Cluj-Gherla: „este momentul să ne întoarcem în noi înșine”, și, lăsând la o parte diferențe de opinii, neînțelegeri, „să vedem lucrurile care cu adevărat contează în viața noastră”, cu atât mai mult cu cât acest an dedicat Cardinalului Iuliu Hossu „se împletește frumos și cu Anul Speranței: la nivelul Bisericii Catolice suntem într-un An Jubiliar dedicat de Papa Francisc speranței. Și, ne putem întreba: cum să facem ca să trăim acest An al Speranței într-o lume cu atâtea provocări, cu un război aproape de noi, cu războaie unele pe care le știm altele pe care nu le știm, cu oameni care mor; cum putem să trăim un an al speranței în asemenea condiții?” Ca răspuns, a arătat din nou spre Cardinalul Iuliu Hossu „care știe să-și trăiască speranța indiferent de situația pe care o are în lumea în care trăiește. Astăzi ne aducem aminte de momentul hirotonirii sale preoțești la Roma, putem studia și analiza și alte momente din viața lui, dar ceea ce nu se schimbă, dincolo de momente, este credința lui neclintită și e aceeași credință, aceeași iubire și aceeași speranță și când este în tronul episcopal și când este în temniță. Pentru el nu se schimbă nimic tocmai pentru că nu se schimbă Dumnezeu”.

În continuare, întreaga seară a fost o evidențiere, acum, la 55 de ani de la trecerea sa din această lume, a „perspectivei lui Dumnezeu” – amintită de Preasfinția Sa Claudiu, dar și de ceilalți conferențiari -, în viața Episcopului și apoi a Cardinalului Iuliu Hossu: iubirea sa pentru oameni, capacitatea de a nu-și pierde nici o clipă speranța, de a rămâne calm și în rugăciune în fața acțiunilor răului, consecvența în a-și trăi credința, toate l-au condus în a da mărturie prin viața, și prin moartea sa, până la sfârșit, despre împlinirea planului de iubire al lui Dumnezeu, despre „nemurirea dreptății”.

Alocuțiunile au invitat, în egală măsură, la o lectură atentă a Memoriilor Cardinalului Iuliu Hossu. Programul a cuprins și o prezentare de carte: a fost prezentat volumul „Iuliu Hossu – Patru portrete”, autori: Ruxandra Cesereanu, Ovidiu Ghitta, Nicolae Mărgineanu și Gelu Hossu, nouă apariție a Editurii „Galaxia Gutenberg”. Totodată, au fost puse la dispoziția cititorilor și alte lucrări dedicate Cardinalului Iuliu Hossu din oferta editorială a aceleiași edituri. Un Intermezzo muzical a fost susținut, cu virtuozitate, de Cornelia Cuteanu (pian), Beatrice Suciu și Alexandru Suciu (voce). Totodată, un moment încărcat de emoție a fost vizionarea unui colaj de imagini de arhivă, multe inedite, reprezentând vizitații canonice ale Episcopului Iuliu Hossu, și participări la evenimente la Bistrița, Năsăud, Feldru, Budacul Român, Rodna, în perioada 1937 – 1943.

În acest cadru, a avut loc și vernisajul Expoziției documentare „Iuliu Hossu”, realizată prin colaborarea dintre Eparhia Greco-Catolică de Cluj-Gherla și  Biblioteca Județeană „George Coșbuc”, cu sprijinul Casei Colecțiilor și a Documentelor de Patrimoniu, cu concursul bibliotecarei Laura Seserman.

Pr. Cristian Goia a adresat la final mulțumiri Preasfinției Sale Claudiu, conferențiarilor, reprezentanților autorităților și ai cultelor prezenți, preoților din Eparhia de Cluj-Gherla care au fost de față, tuturor celor care – indiferent de confesiunea la care aparțin -, au ales ca, pentru câteva ore, să lase la o parte preocupările curente și, venind, să primească în gând și în suflete icoana și modelul de virtute și credință al Cardinalului Iuliu Hossu. Mulțumiri au fost adresate și colaboratorilor la organizarea acestui eveniment, între care Emil Radu Moldovan, președintele Consiliului Județean Bistrița-Năsăud, pr. Ioan Pintea, directorul Bibliotecii Județene, între care, Alexandru Pugna, managerul Centrului Județean de Cultură, Camil Hosu de la Biblioteca Județeană, Codruța Fernea de la Episcopia din Cluj, Laura Seserman de la Casa Colecțiilor și a Documentelor din Bistrița.

Biroul pentru Comunicații Sociale al Episcopiei de Cluj-Gherla

ALBUM FOTO SIMPOZION

Hramul Parohiei „Buna-Vestire” Bistrița I, 23 martie 2025

În a treia duminică din postul mare, duminica Sf. Cruci, cea mai apropiată de sărbătoarea Bunei Vestiri, comunitatea din Bistrița și-a sărbătorit hramul cu anticipație. Biserica s-a umplut de credincioși adunați pentru a se ruga lui Dumnezeu și pentru a se bucura împreună. Părintele Vicar general Vasile Tofană a fost prezent în mijlocul comunității și a celebrat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie împreună cu părintele protopop Cristian Goia, părintele paroh Ioan Vasile Frișan, părintele Narcis Nicolae Pop, părintele vicar parohial Teodor Costin, și păritele vicar parohial Ioan Cosmin Moldovan. Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost oferite de către corul parohial „Sanctus Spiritus”. Prezenți la sărbătoare au fost din partea autorităților locale: Dl. Gabriel Lazany, primarul Municipiului Bistrița, dl. deputat Daniel Suciu și alte oficialități.

În predică, părintele Vicar general a subliniat importanța purtării crucii personale cu smerenie, uniți în credință și a slujirii Maicii Domnului. Părintele a amintit că fiecare dintre noi are propria cruce de purtat, greutăți, suferințe și că doar prin credință putem găsi mântuirea. Această cale a crucii nu e ușoară, dar e singura care duce la Înviere, la lumina lui Hristos.

În același timp, ne-a arătat cât de importantă este slujirea și cinstirea Fecioarei Maria. La Buna Vestire, când Arhanghelul Gavril îi aduce vestea că va naște pe Fiul lui Dumnezeu, Maica Domnului își asumă propria cruce, cu o smerenie desăvârșită, spunând: „Iată roaba Domnului; fie mie după cuvântul tău.” Prin această ascultare și dăruire, Maria oferă un exemplu de slujire adevărată și de acceptare a voinței lui Dumnezeu. Maica Domnului rămâne astfel un sprijin pentru noi toți, un mijlocitor neîncetat în fața lui Hristos. În ziua aceasta sfântă a Bunei Vestiri, înțelegem mai bine decât oricând cât de important e să ne purtăm crucea cu nădejde și să o chemăm pe Preasfânta Fecioară în rugăciunile noastre, ca să ne fie călăuză, ocrotitoare și mijlocitoare.

La finalul Sfintei Liturghii, părintele protopop a subliniat importanța anului dedicat Cardinalului Iuliu Hossu și a prezentat Expozitia Omagială ”Iuliu Hossu, păstor al românilor și mărturisitor al credinței”, ediție îngrijită de Asociația preoțească ”Sf. Iosif”, care a fost amplasată în holul bisericii pentru a putea fi vizionată de credincioșii din parohie. De asemenea, a anunțat un important eveniment care se va desfășura la Bistrița, în 27 martie 2025, la Centrul Cultural Dacia, simpozionul „Credința noastră este viața noastră” dedicat ”Cardinalului Iuliu Hossu”.

La final Pr. Ioan Frișan, parohul comunității „Buna-Vestire” a adresat mulțumiri Pr. Vicar general Vasile Tofană, părinților concelebranți, corului, membrilor Reuniunii Mariane, autorităților, comunității parohiale precum și tuturor credincioșilor prezenți la această sărbătoare. A fost o zi de har sub ocrotirea Maicii Domnului.

a consemnat Mihnea Mureșan

ALBUM FOTO EVENIMENT

 

Invitație la Hramul Bisericii Greco-Catolice ”Adormirea Maicii Domnului” Feldru – 15 august 2024

Cu mare bucurie vă invităm joi, 15 august 2024, la sărbătorirea Hramului Bisericii Greco-Catolice ”Adormirea Maicii Domnului” Feldru. Sfânta Liturghie va fi celebrată de Pr. Cristian Goia, protopop de Beclean, Bistrița și Rodna împreună cu Pr. Claudiu Oltean, parohul locului și un sobor de preoți. În cadrul Sfintei Liturghii, 8 copii din parohie vor face Prima Împărtășanie Solemnă. Răspunsurile la Sfânta Liturghie vor fi date de Corul parohiei ”Sângeorz Băi”. Pelerinajul la Biserica ”Adormirea Maicii Domnului” din Feldru a fost inițiat cu ocazia sfințirii Bisericii în anul 1993, când s-a primit pentru venerare ca relicvă o bucată din Vălul Maicii Sfinte.  Vă așteptăm cu mult drag pentru a ne ruga împreună, lăudându-L și preamărindu-L pe Dumnezeu!

Transmisie live – Joi 15 august 2024, ora 10.00, Sf. Liturghie

TUR VIRTUAL BISERICA

Parohia Greco-Catolică Feldru – Valea Secerului istoric

ALBUM FOTO BISERICA ”ADORMIREA MAICII DOMNULUI” FELDRU

Celebrare liturgică în Parohia Beclean, 21 iulie 2024

În a patra duminică după Rusalii, numită a vindecării slugii sutașului, părintele protopop Cristian Goia a fost prezent în mijlocul comunității din parohia Beclean. A fost o zi de sărbătoare care a avut în centru celebrarea euharistică. La Sfânta Liturghie au fost prezenți împreună cu părintele protopop, părintele Alin Ciprian Cândea, consilier eparhial și vice-rector al misiunii Bisericii noastre în Paris, păstorii spirituali ai comunității: părintele Felician Neagoș, parohul acestei comunități și părintele Cosmin Moldovan, vicar parohial. Fragmentul Evangheliei duminicii redă episodul în care Isus, la cererea plină de credință a unui sutaș roman, vindecă o slugă a acestuia. Părintele protopop a vorbit despre importanța rugăciunii de mijlocire pentru semenii noștri care se află în diferite suferințe. Acest gest plin de iubire pe care îl face sutașul roman ne îndeamnă și pe noi la compasiune față de cel care ne este aproape și pe care îl vedem chinuit de o anumită suferință.

Rugăciunile noastre sunt mereu ascultate de către Dumnezeu și cu atât mai mult cele care nu ne au în plan principal pe noi, ci pe aproapele nostru. Dacă îndrăznim să ridicăm privirea către Dumnezeu, cerându-i ajutorul, îl vom vedea stând în fața noastră pe Isus care, la rândul lui, ne privește milostiv și care este izvorul tuturor vindecărilor. Doar de la el putem dobândi, atât pentru noi cât și pentru cei pentru care ne rugăm, eliberare de greutăți și mântuire din suferință. La finalul Sfintei Liturghii părintele protopop i-a miruit pe credincioși, oferindu-le câte o iconiță.

După Sfânta Liturghie părintele protopop împreună cu părintele paroh și părintele vicar au vizitat Centrul pentru abilitare și reabilitare pentru persoane adulte cu dizabilități „Sfântul Luca” din Beclean, coordonat cu multă dăruire de D-na Dr. Letiția Vlăduțiu, unde s-a ținut un moment de rugăciune pentru cei aflați în suferință. 

a consemnat secretar protopopiat diacon Ovidiu Iusco

ALBUM FOTO EVENIMENT      ALBUM FOTO BISERICĂ       TUR VIRTUAL

PREZENTARE VIDEO BISERICĂ

VIDEO CELEBRARE LITURGICĂ

 

Hramul Parohiei Greco-Catolice Șieu-Odorhei – 7 iulie 2024

Duminică, 07 iulie 2024, a fost o zi de mare sărbătoare pentru comunitatea greco-catolică din Șieu-Odorhei care și-a sărbătorit ocrotitorii, pe sfinții apostoli Petru și Pavel. Părintele protopop Cristian Goia împreună cu părintele paroh Dorel Ștefan Bălin și cu părintele Vasile Lăcan au celebrat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie care a continuat cu o rugăciune pentru cei bolnavi iar la final a fost ridicat un parastas de pomenire pentru un membru al comunității. Vorbind pe marginea Evangheliei duminicii, cea a chemării primilor ucenici (Mt. IV, 18-23), părintele protopop a accentuat asupra faptului că suntem chemați cu toții, prin botezul pe care l-am primit în numele Domnului, să devenim vestitori ai Evangheliei mântuirii care ne-a fost oferită prin jertfa și învierea lui Hristos. Dar pentru a deveni cu adevărat ucenici ai Domnului nu este suficient să fim chemați ci trebuie să și răspundem afirmativ acestei chemări și să ne preocupăm de răspândirea mesajului mântuirii pe care și noi la rândul nostru l-am primit de la înaintașii noștri. Exemplele patronilor acestei parohii, a sfinților Petru și Pavel, sunt esențiale pentru viața noastră de credință întrucât și noi avem datoria de a rămâne ancoraţi în credință de stânca lui Petru şi de a răspândi această credinţă, de a-l mărturisi pe Cristos – Adevărul, cu entuziasmul  lui Pavel. La finalul programului liturgic părintele paroh Dorel Ștefan Bălin a mulțumit Bunului Dumnezeu pentru binecuvântările acestei alese zile, precum și părintelui protopop și tuturor invitaților pentru prezență. În continuare a avut loc o agapă cu bunătățuri pregătite de credincioșii parohiei iar în cadrul acestui moment festiv a luat cuvântul și domnul profesor Pop Ioan, prim curator al parohiei.

a consemnat secretar protopopial diacon Ovidiu Iusco

ALBUM FOTO

VIDEO SF. LITURGHIE

Hramul Mănăstirii ”Coborârea Spiritului Sfânt” Molișet – 30 iunie 2024

Pelerinajul tradițional din Duminica Tuturor Sfinților, la Mănăstirea Călugărilor Bazilieni ”Coborârea Spiritului Sfânt”, din Molișet, (com. Târlișua, jud. Bistrița-Năsăud) – Protopopiatul Beclean, a reunit sute de credincioși din întreaga Eparhie de Cluj-Gherla, de pe Valea Țibleșului, din Maramureș, din Eparhia de Oradea, din alte zone ale Transilvaniei.
Preasfinția Sa Claudiu, Episcopul de Cluj-Gherla s-a aflat în mijlocul sutelor de pelerini sosiți la Molișet răspunzând invitației Călugărilor Bazilieni ai Provinciei Române a Sfinților Apostoli Petru și Pavel, invitație adresată prin Comunitatea din Molișet a OSBM condusă de Ieromonah Dominic Huja.
Au luat parte la pelerinaj și la celebrarea de hram din Molișet, de la casele generale din Italia, Pr. Robert Roman Lisseiko – de origine ucrainean -, Superiorul General al Ordinului Sfântului Vasile cel Mare (Ordinul Bazilian al Sfântului Iosafat), și, Maica Marcela Runcan, Superioara generală a Ordinului Surorilor Sfântului Vasile cel Mare.
S-au unit în rugăciune și au fost de față, în număr mare, persoane consacrate, între care: Maica Teodorina, Superioara generală și surori ale Congregației Maicii Domnului, Maica Veridiana, Superioara provincială și surori ale Ordinului Sfântului Vasile cel Mare.
Sosind la Mănăstirea OSBM din Molișet, Preasfinția Sa Claudiu a fost salutat de pr. Protoarhimandrit Robert, de pr. Protoegumen Ioan Albu, Superiorul Provinciei OSBM din România, de pr. Vasile Tofană, vicar general al Eparhiei de Cluj-Gherla și de pr. Cristian Goia, Protopop de Beclean, de Teofil Iulian Cioarbă, Prefectul jud. Bistrița-Năsăud, de Vlăduț Purja, Primarul com. Târlișua, prezenți împreună cu alte autorități locale și județene. De asemenea, a fost întâmpinat de zeci de preoți și preoți călugări, de diaconi, subdiaconi, studenți seminariști.
După un moment de pregătire pentru celebrare, Ierarhul, Călugării Bazilieni și toți clericii s-au deplasat, în procesiune, pe aleea ce urcă de la mănăstire până în curtea bisericii de lemn a mănăstirii (situată la câteva zeci de metri), unde se află Altarul exterior la care s-a celebrat Sfânta Liturghie. Răspunsurile liturgice au fost date de Corul bisericii greco-catolice din Beclean.
Răspunsurile liturgice au fost date de Corul bisericii greco-catolice din Beclean.
Cuvântul de învățătură a fost rostit de Preasfinția Sa Claudiu.
Dintre pelerinii care au luat parte la acest mare pelerinaj transilvan, peste 500 au primit, la Sfânta Liturghie arhierească, Sfânta Împărtășanie, pe Cristos Domnul în sufletele lor.
După Sfânta Jertfă Liturgică, s-a adresat celor prezenți Superiorul general al OSBM, pr. Robert, și apoi pr. protoegumen Ioan.
 articol preluat de la Biroul de Comunicații Media al Eparhiei de Cluj-Gherla

ALBUM FOTO EVENIMENT

SFÂNTA LITURGHIE ARHIEREASCĂ

PREASFINȚITUL CLAUDIU – CUVÂNTUL DE ÎNVĂȚĂTURĂ

MĂNĂSTIREA MOLIȘET – PREZENTARE VIDEO

HRAMUL MĂNĂSTIRII MOLIȘET – 30 IUNIE 2024

Sfințirea Crucii Monument de la Teaca în memoria unor victime ale regimului comunist – 13 iunie 2024

În Sfânta sărbătoare a Înălțării Domnului a avut loc la marginea localității Teaca sfințirea unei cruci comemorative ridicată în memoria a 13 victime ucise cu brutalitate de  regimul comunist. Monumentul a fost ridicat de către familia regizorului Nicolae Mărgineanu întrucât una dintre victime, Petru Mărgineanu, a fost unchiul marelui regizor român. Victimele făceau parte din zecile de deținuți politici care au fost condamnați la închisoare pe diferite termene de către instanțele militare, dar care, între anii 1949 și 1950 au fost scoși din penitenciare și asasinați din dispoziția Securității.

Detalii despre execuția acestor deținuți regăsim în declarația dată în de maiorul direct implicat în uciderea lor, Eugen Alimănescu. Acesta relatează cum o parte din victime au fost împușcate într-o pădure de lângă orașul Bistrița, iar altele au fost ștrangulate cu sfori într-o altă pădure situată între comuna Teaca și orașul Reghin. Trupurile lor au fost înhumate în gropi comune care nu au mai fost descoperite niciodată.

Părinții protopopi Adrian Lung – protopop de Reghin, Gheorgheni și Teaca și Pr. Cristian Goia – protopop de Beclean, Bistrița și Rodna, împreună cu pr. Lucian Alexa Rus – paroh de Teaca și pr. Zaharia Fărcaș, alături fiind și preoți ortodocși din Bistrița,  comuna Teaca și împrejurimi, au celebrat sfințirea monumentului și un parastas de pomenire a acestor victime ale cruzimii comuniste.

După oficiul liturgic istoricul și arheologul Gheorghe Petrov a vorbit pe larg despre cele întâmplate cu victimele de la Teaca. Prezenți la eveniment au fost regizorul Nicolae Mărgineanu și soția dânsului, actrița Maria Ploae, precum și oficialități locale, invitați ai familiei Mărgineanu și mai mulți localnici.

 a consemnat secretar protopopial diacon Ovidiu Iusco

ALBUM FOTO EVENIMENT

Sărbătoarea ”Înălțării Domnului” în Parohia Năsăud – Ziua Eroilor

De praznicul Înălțării Domnului părintele protopop Cristian Goia s-a aflat în mijlocul comunității din Năsăud care și-a sărbătorit hramul. Împreună cu părintele paroh Login Ceuca au celebrat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, făcând și pomenire pentru sufletele eroilor căzuți în lupte de-a lungul timpului. În cuvântul de învățătură, părintele protopop a subliniat faptul că înălțarea Domnului la cer nu a reprezentat o mutare de pe pământ în zona astrală sau o despărțire față de noi, ci o ieșire din realitatea văzută a simțurilor și o trecere în realitatea nevăzută a strălucirii Dumnezeiești. Astfel Hristos s-a întors în veșnicie, luând împreună cu el și natura umană și deschizând drumul nostru către fericirea veșnică. 

Această sărbătoare ne invită să medităm la cât de important este Cerul pentru noi și cun trebuie să dobândim Împărăția Cerurilor începând din această lume, trăindu-ne viața în comuniune cu Dumnezeu.

După Sfânta Liturghie părintele protopop împreună cu Pr. Login și un sobor de preoți ortodocși a participat la evenimentul dedicat comemorării eroilor, unde s-a oficiat slujba de Te Deum, în prezența autorităților județene și locale, urmată de ceremonia depunerii de coroane iar mai apoi parada militară.

a consemnat secretar protopopial diacon Ovidiu Iusco

ALBUM FOTO EVENIMENT

Prezentarea și vizionarea filmului ”Cardinalul” – 12 iunie, Biblioteca Județeană ”George Coșbuc”. Bistrița

În seara zilei de 12 iunie 2024 la Biblioteca Județeană „George Coșbuc” din Bistrița, gazdă fiind directorul Bibliotecii Pr. Ioan Pintea, a avut loc o prezentare și vizionare a filmului Cardinalul, film dedicat Fericitului Episcop și Cardinal Iuliu Hossu, martir al Bisericii și Eparhiei noastre pentru credință. La acest eveniment au participat preoți și credincioși din județul Bistrița-Năsăud.

Filmul a fost regizat de Nicolae Mărgineanu și lansat în 2019. Regizorul a fost prezent împreună cu soția dânsului, actrița Maria Ploae, la ecranizarea de la Bistrița, unde au susținut o scurtă prezentare a filmului.

Prezent a fost și părintele Silviu Hodiș, directorul editurii Galaxia Gutenberg, care a prezentat în cadrul întâlnirii de miercuri seara anumite volume dedicate episcopilor martiri și acâteva aspecte inedite din viața Cardinalului „Iuliu Hossu”.

Fie ca crezul Fericitului Episcop martir Iuliu Hossu să rămână întipărit și în inimile noastre:

Credința noastră este viața noastră

a consemnat secretar protopopial diacon Ovidiu Iusco

ALBUM FOTO EVENIMENT

Celebrarea liturgică în Duminica a IV-a după Paști la Uriu – 26 mai 2024

În Duminica a IV-a după Paști, Părintele protopop Cristian Goia a fost prezent în mijlocul comunității greco-catolice din Uriu. Întâlnirea a avut în centru celebrarea Sfintei Liturghii alături de credincioșii parohiei păstorite de părintele Emil Tohănean. Vocile armonizate și unite în cânt ale tuturor credincioșilor prezenți împreună cu culorile vibrante ale vitraliilor bisericii au îmbogățit atmosfera de rugăciune pe care o oferă zona liniștită în care este amplasată biserica.
În omilia sa, părintele protopop a evidențiat caracterul universal al fragmentului evanghelic cu paralizatul de la scăldătoarea Vitezda (In. V, 1-15). Chiar dacă este vorba despre o evanghelie care ne relatează un eveniment istoric din activitatea publică a lui Isus, acesta ne cuprinde și pe noi care ne aflăm la o distanță de milenii în timp. Astfel slăbănogul devine un exponent al întregii omeniri decăzute și paralizate, care prin forțele proprii nu are nici o șansă de mântuire. Întrebarea lui Isus „vrei să te faci sănătos?” dezvăluie prezența permanentă a lui Dumnezeu care dorește să ne ridice din slăbiciunile noastre dar care în același timp ne respectă libertatea. Esențială vindecării noastre este împletirea dintre acțiunea salvatoare a lui Dumnezeu și exprimarea liberă a voinței noastre. Îndemnul „scoală-te, ia-ți patul tău și umblă” materializează această conlucrare a omului cu Dumnezeu, în care puterea vindecătoare a Mântuitorului nostru se manifestă doar atunci când și omul depune un efort înspre apropierea lui de Dumnezeu.
Referitor la cuvintele lui Isus „iată, te-ai făcut sănătos; de acum să nu mai păcătuiești ca să nu ți se întâmple ceva mai rău” părintele protopop a vorbit despre conexiunea care există între păcat și suferința trupească. La început, în paradis, primii oameni nu cunoșteau suferința și durerea tocmai pentru că nu cunoscuseră păcatul. Prin neascultarea omului a intrat păcatul în lume și odată cu el întreaga omenire a fost atinsă de urmările lui, adică de dezordine, rău, nefericire, boală, suferință și moarte. Așadar sănătatea noastră trupească depinde și de grija pe care o avem față de suflet și de cât de mult respectăm poruncile lui Dumnezeu întrucât acestea au fost date omului tocmai pentru a-l ajuta. După căderea în păcat a primilor oameni Dumnezeu a continuat să protejeze omenirea stabilind anumite porunci care urmăresc binele nostru, conservarea ființei umane și ferirea ei de răul trupesc și sufletesc. Datoria noastră este să aderăm la aceste porunci și să hotărâm să luptăm cu ispitele care ne îndeamnă la păcat pentru a ne putea păstra sănătatea trupească și sufletească.
La finalul Sfintei Liturghii părintele paroh împreună cu comunitatea i-au mulțumit pentru vizită și cuvântul de învățătură iar părintele protopop i-a uns cu untdelemn pe credincioși și le-a dăruit o iconiță cu praznicul Învierii.

a consemnat,  secretar protopopiat Diacon Ovidiu Iusco

ALBUM FOTO

PREZENTARE VIDEO BISERICA URIU

ALBUM FOTO SF. LITURGHIE 26 MAI 2024

Tur virtual Biserică exterior

Tur virtual Biserică interior

VIDEO EVENIMENT